Budowanie tożsamości lokalnych, regionalnych oraz kontynentalnych w przeszłości i teraźniejszości
Dwa lata temu, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 podjęliśmy decyzję o odwołaniu międzynarodowej konferencji naukowej, która miała się odbyć na Wydziale Historycznym UKW w dniach 11-12 maja 2020 r., a także w kolejnym roku, czyli w 2021 r.. Przyszło nam żyć w cieniu pandemii. Ufni w to, że nauczyliśmy się przestrzegać zasad bezpiecznych kontaktów oraz to, że wielu z nas zaszczepiło się przeciwko wirusowi, zdecydowaliśmy się na podjęcie kolejnej próby i zorganizowaliśmy już prawie przygotowaną konferencję. Wzięli w niej udział prawie wszyscy naukowcy uprzednio deklarujący swoją obecność w naszej wspólnej konferencji. Dołączyli też nowi uczestnicy, z czego bardzo jesteśmy zadowoleni.
W Bydgoszczy 11-12 maja 2022 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Dobre i złe sąsiedztwa. Budowanie tożsamości lokalnych, regionalnych oraz kontynentalnych w przeszłości i teraźniejszości.
Była to szósta edycja z cyklu konferencji pod wspólnym tytułem Dobre i złe sąsiedztwa. Każda z kolejnych sesji związana jest z problematyką relacji sąsiedzkich.
W tym roku współorganizatorem naszej konferencji był Instytut De Republica z siedzibą w Warszawie.
Konferencja została poświęcona sposobom budowania tożsamości społeczeństw mieszkających w regionie, kraju czy na kontynencie. Zamyka ona oba cykle tematyczne, spinające trzy pierwsze konferencje w Bydgoszczy, których obiektem tematycznym była historia, jako źródło wyjaśnienia konfliktów oraz próba poszukiwań współpracy i życia obok siebie różnych sąsiadów, a także dwie konferencje w Oriechowie-Zujewie poświęcone komunikacji międzykulturowej oraz postrzeganiu innych we własnej, rodzimej literaturze.
Na konferencji odbyła się prezentacja podręcznika „Europa. Nasza historia”, która jest rezultatem międzynarodowego projektu zrealizowanego przez polsko-niemieckie wydawnictwa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne S.A. oraz Eduversum GmhH Verlag und Bildungsagentur.
W Litwie pisali o naszej konferencji: Tarptautinėje mokslinėje konferencijoje Lenkijoje – Centro atstovas (Przedstawiciel Centrum na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Polsce)
W Ukrainie też o nas napisali:
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (Biblioteka Narodowa Ukrainy im. Władimira Wiernadskiego w Kijowie)
Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» (Perejasławski Narodowy Rezerwat Historyczno-Etnograficzny)